Wpis

wtorek, 16 grudnia 2014

Złoty dylemat

Złota Piłka - jedna z najbardziej kontrowersyjnych nagród w piłce nożnej. Właśnie dlatego, co roku wybucha dyskusja o tym kto i dlaczego ją dostanie. W całej sprawie najdziwniejsze jest to że nagroda ta trafia często niekoniecznie do faworyta mediów. I tu zaczyna się spór.

Ciężko jakkolwiek sklasyfikować tę nagrodę, bo to rzecz dziwna. Piłka nożna to sport drużynowy - wywyższanie zaś jednego gracza jest zawsze sprawą bardzo, ale to bardzo subiektywną. Zresztą same najlepsze jednostki, ZAZWYCZAJ nie tworzą zwycięskiej drużyny. Jest to taka zasada, która patrząc na niektóre zespoły się wyjątkowo sprawdza (Manchester City, PSG, do pewnego momentu Real). Ale nie na krytyce polityki transferowej tych zespołów mam się skupić. Faken, odchodzę od tematu.

Przy wyborze najlepszego gracza absolutnie muszą iść w cień osiągnięcia drużyny w jakiej występuje, to podstawa. Zespół dostaje własne nagrody i piłkarz jest częścią tej ekipy, więc również jest wtedy nagrodzony za jej sukcesy. Nie rozumiem zatem, dlaczego FIFA zawsze uwzględnia osiągnięcia zespołowe przy tym wyborze. Może to być jeden z czynników, ale dla światowej federacji, patrząc na ostatnie lata, wydaje się być determinujący.

Dlatego właśnie Manuel Neuer nie powinien otrzymać tej nagrody. Nie dlatego, że jest Niemcem i wygrał wszystko w tym roku, co drużynowo było do wygrania. A pewnie wygra. To smutne, bo takich jak on, za lat kilka będzie wielu. W aspektach bramkarskich nie wybija się jakoś od innych czołowych goalkeeperów. Wpuści co ma wpuścić, obroni to co jest do wybronienia. Jedyne czym się wyróżnia, to ta gra na przedpolu/własnej połowie. Nowy styl. Jednak to za mało jeśli jako kandydata ma...

... faceta, który po prostu bije na głowę wszystkich innych. Cristiano Ronaldo, bo o nim mowa, to w tym roku piłkarz z innej planety. Regularny, skuteczny, ciągnie za barki grę zespołów w których gra. Jeśli ktoś uważa, że Messi w tym roku może z nim konkurować, to ogólnie chyba pomylił pasje. Ten koleś w tym roku w mojej opinii powinien wygrać po raz czwarty z rzędu. Istna maszyna. 

Neuerowi dałbym drugie miejsce. Bo osiągnął wiele, stworzył nowość taktyczną, jego styl stał się pewną ikoną. Większość chłopaków na podwórkach, chce być jak on. Takim zaś jak CR7 każdy marzy być. Ikona piłki, stylu boiskowego jak i pozaboiskowego, wzór pracowitości, chęć dążenia do bycia doskonałym. To cechuje mistrzów. 

Moim zdaniem trójka wygląda tak: 1. Cristiano Ronaldo, 2. Manuel Neuer, 3. Lionel Messi. Wiem, że duża część kibiców, nawet nie koniecznie fanów Realu, myśli podobnie. Jak co zrobi FIFA? Sądzę, że mogą Crisa przesunąć na drugą lokatę, wystawiając na czoło Niemca. A dlaczego? To chyba tylko oni wiedzą. W złą stronę idzie ta nagroda, jeśli nie dostanie jej Portugalczyk.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
nadtokontrowersyjny
Czas publikacji:
wtorek, 16 grudnia 2014 10:35

Polecane wpisy